prof. dr hab. Adam Pawłowski
26 maja 2017 r., godz. 12.00
Instytut Filologii Polskiej UWr, pl. Nankiera 15b
sala 22 (im. W. Nehringa)
Przedmiotem wystąpienia będzie próba zdefiniowania humanistyki cyfrowej i określenia jej zakresu z perspektywy językoznawcy. Oprócz rozważań teoretycznych, dotyczących definicji HC, przedstawione zostaną przykłady projektów cyfrowych, związanych z przetwarzaniem języka polskiego (m.in. Słowosieć, Spokes, ChronoPress).
Profesor Adam Pawłowski jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej (Wydział Informatyki i Zarządzania, 1985) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego (Wydział Filologiczny, kierunek filologia romańska, 1989). Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie w Lozannie (1996), a doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim (2002). Od 2012 jest profesorem tytularnym.
Prof. Pawłowski jest autorem trzech książek i ponad stu artykułów naukowych. Jego zainteresowania badawcze obejmują naukę o języku, informacji i komunikacji oraz zagadnienia z pogranicza nauk ścisłych i humanistyki. W szczególności zajmuje się metodami ilościowymi w badaniach języka, polską polityką językową, lingwistyką korpusową, językiem mediów oraz automatycznym przetwarzaniem tekstu i informacji. Część tych zagadnień wchodzi dziś w obszar humanistyki cyfrowej.
Uczestniczył w wielu projektach naukowych, dotyczących m.in. polityki językowej, inżynierii tekstu, lingwistyki korpusowej. Jest współpracownikiem konsorcjów CLARIN-PL i DARIAH-PL. Od 1991 zatrudniony na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie pracuje w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.
Created with Mobirise - More