Stefan Nowicki

Enemies of Assyria. The image and role of enemy in Assyrian royal inscriptions and selected textual sources from the Neo-Assyrian period
Münster: Ugarit-Verlag, 2018, 227 s.

W doskonale skonstruowanej rozprawie, po koniecznych objaśnieniach wprowadzających
w historię okresu nowoasyryjskiego (934-610 p.n.e.) i poszczególnych władców, Autor koncentruje się na zagadnieniach jasno sformułowanych w tytule. Fenomen inskrypcji królewskich z pewnością zasługuje na takie opracowanie, a centralna badawcza kategoria – ‘obraz i rola wroga’ – staje się tu problemem kluczowym dla zrozumienia charakteru państwa i mentalności jego społeczeństwa. Teksty inskrypcji pełniły przede wszystkim funkcje ideologiczne, służyły interesom państwa, a czerpały także z bogatej tradycji piśmienniczej Mezopotamii.

 Wszystkie konieczne wątki i tropy interpretacyjne Autor z wielką skrupulatnością wykorzystał i objaśnił. Nie tylko sam bogaty materiał faktograficzny pozwolił na nowe często spojrzenie na kluczowe problemy kultury duchowej starożytnej Asyrii; dr Nowicki zadał również wiele nowych pytań o charakterze metodologicznym i terminologicznym. Wzorowym przykładem postępowania badawczego może być ponad pięćdziesięciostronicowa część piąta rozprawy zawierająca typologię i terminologię wyrazu (i pojęcia) ‘wróg’ w języku akadyjskim. Jak w całym opublikowanym dorobku dra Nowickiego jego narracja jest klarowna, konsekwentna i przekonująca. 

prof. dr hab. Krzysztof Migoń

Designed with Mobirise html web template